२४ श्रावण २०७९, मंगलबार

राष्ट्रकविको अन्तिम गीतः आफू बितेपछि सार्वजनिक गर्न आग्रह

काठमाडौँ । राष्ट्रकवि माधवप्रसाद घिमिरेले आफू बितेपछि मात्रै सार्वजनिक गर्न भनी रेकर्ड गराउनुभएको ‘त्यसरी होओस् मरण…’ बोलको श्रव्य सामग्री राससलाई प्राप्त भएको छ । आज साँझ १०१ वर्षका उमेरमा दिवङ्गत राष्ट्रकवि घिमिरेले उक्त गीत आफू बितेपछि परिवारले सुन्न र सबै सञ्चारमाध्यमलाई उपलब्ध गराइदिन आग्रह गरी छोरी शान्ति अधिकारीको परिकल्पना र सङ्गीतमा पहिल्यै रेकर्ड गराउनुभएको थियो ।    

गीतमा कर्ण दासको स्वर र छ । घिमिरेका नातिनीज्वाइँ डा प्रकाश भट्टराईले उक्त बोलको गीतको अडियो सबै सञ्चारमाध्यमलाई उपलब्ध गराइदिन आग्रह गर्दै राससका समाचारदाता प्रकाश सिलवालमार्फत उपलब्ध गराउनुभएको हो । डा भट्टराईले केही अनलाइनले आफ्नो मात्रै एकाधिकार र स्वामित्व जस्तो अर्थ लाग्ने गरी गीत सार्वजनिक गराएकामा आपत्ति प्रकट गर्नुभयो ।    

राष्ट्रकविको गीतः

“त्यसरी होओस् मरण    
जसरी सुत्छन् तारमा गीतका चारु चरण    
हिमालचुली देशमा, दिनको शान्त भेषमा    
जसरी गर्छन् विश्राम, सूर्यका स्वर्ण किरण    
त्यसरी होओस् मरण ।।    
 …    
सुन्दर सृष्टि निहारी, सुखैले चिम्लूँ नयन    
बिहानीपख रातको, कुसुम पारिजातको    
जसरी जान्छ झरेर, भुइँमा विनापवन    
त्यसरी होओस् मरण ।।    
…    
मुटुमा चोट नपरी, टुटेर जाओस् बन्धन    
बादलको सेतो राशमा, दुइटा मूर्ति पासमा    
जसरी शिर नुहाई, आफैंँमा हुन्छन् अर्पण    
त्यसरी होओस् मरण ।।    
…    
अमरापुरी सभामा आफैंँलाई गरूँ वरण    
त्यसरी होओस् मरण ।।”

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
परिचय मिडिया प्रा.लि.द्वारा सञ्चालित
समाचार प्रमुख